skip to Main Content

Canada Ambassadors

Debbie King

Sports Expert. Masters athlete and regular CBC Contributor

Erica Wiebe

Ambassador. Olympic Champion, wrestling

Jessica O’Connell

Ambassador. Olympian, athletics

Khamica Bingham

Ambassador. Olympian, athletics

Lucy Dunne

Sports Expert. Business Owner, certified personal trainer & holistic nutrition coach, Fast and Female Event Coordinator

Natalie Spooner

Ambassador. Olympic Champion, hockey

Nikita Kalonji

Ambassador. Volleyball MVP, University of Alberta. 2019 Summit emcee

Sarah Douglas

Ambassador. Olympic hopeful, sailing

Stephanie Labbé

Ambassador. Olympic medalist. Soccer

Tammy Cunnington

Ambassador. Paralympian, swimming

Tasha Belix

Sports Expert. Speaker, Author, Psychologist. Creator of Empowering Fast and Female curriculum modules

Adrienne Gomes – Athletics
Alana Ramsay – Alpine Skiing
Alanna Butler – Cross Country Skiing
Alex Gough – Luge
Alison Criscitiello – Triathlon
Allison Long – Swimming
Allison McArdle – Cross Country Skiing
Alysia Rissling – Bobsled
Amanda Nadeau – Obstacle Course Racing, Triathlon
Amanda Ntiamoah – Track and Field
Amanda Stepenko – Bobsled
Amy Moolyk – Weightlifting
Angela Pucci – Athletics
Anna Aylwin
Arianne Jones – Luge
Audrey Duval – Mountain Biking
Bailey Bram – Ice Hockey
Blayre Turnbull – Ice Hockey
Brianne Jenner – Ice Hockey
Brittany Hudak – Cross Country Skiing
Brittany Orr – Rugby
Brittany Schussler – Speed Skating
Caitlin Kruger – Swimming
Cara Nania – Wrestling
Carla Pavan – Skeleton
Casey Scheidegger – Curling
Cassie Hawrysh – Skeleton
Catherine Vipond – Mountain Biking
Catrina Grant – Alpine Skiing
Chandra Crawford – Cross Country Skiing
Chelsea Bradley – Baseball
Chelsea Deschamps – Rowing
Colleen Nesbitt – Rowing
Courtney Shmyr – Speed Skating Short Track
Courtney Kruschel – Rowing
Dahria Beatty – Cross Country Skiing
Danielle Lappage – Wrestling
Danielle Letain – Yoga
Danielle Wotherspoon-Gregg – Speed Skating Long Track
Deborah Williams – Cycling
Elana Lovell – Ice Hockey
Emily Baadsvik – Bobsled
Emily Cheffins – High Diving
Emily Malcolm-MacLeod – Skeleton
Emily Nishikawa – Cross Country Skiing
Emily Slaneff –
Emma Camicioli – Cross Country Skiing
Emma Lunder – Biathlon
Erica Kromm – Ice Hockey
Erica Wiebe – Wrestling
Erin Yungblut – Biathlon
Genevieve Lacasse – Ice Hockey
Georgie Fear – Nutritionist
Grace Dafoe – Skeleton
Haley Irwin – Ice Hockey
Hannah Franson – Wrestling
Hannah Kaminski – Weightlifting
Hayleigh Cudmore – Ice Hockey
Heather McDermid – Rowing
Heather McLean – Speed Skating LT
Heidi Widmer – Cross Country Skiing
Helen Upperton – Bobsled
Isabelle Weidemann – Speed Skating LT
Ivanie Blondin – Speed Skating LT
Jaclyn LaBerge – Skeleton
Jacqueline Dumas – Yoga
Jane Channell Skeleton
Jenna Westaway – Track and Field: 800m & 1500m
Jennette Allum –
Jess Kryski –
Jessica Gregg – Speed Skating ST
Jessica Groeneveld – White Water Kayaking Slalom
Jessica O’Connell – Track and Field
Jessica Sparrow – Boxing
Jill Watson – Triathlon
Josée Theoret – Rowing
Julia Ransom – Biathlon
Julie Stockdale –
Justine Bouchard – Wrestling
Kaillie Humphries – Bobseld
Karen Messenger – Biathlon / Cross Country Ski Coach
Kasia Gruchalla-Wesierski – Rowing
Kate Hanly – Speed Skating LT
Kate O’Brien – Cycling
Kate Rozendaal – Volleyball
Kate Vanderbeek – Swimming
Katelyn Coleman – Swimming
Kathryn Schneider –
Katrina Holmquist – Rugby
Kaylin Irvine – Speed Skating ST
Kelly VanderBeek – Alpine Skiing
Kelsey Hohol – Soccer
Keri Morrison – Speed Skating LT
Kimberley McRae – Luge
Kimberly McLean – Triathlon
Kira Makuk – Ice Hockey
Krista Kinsman Flaman – Volleyball
Laura Brown – Cycling
Laura Elizabeth Crack – Speed Skating
Lea Norris –
Leanna Carriere – Pole Vault
Leanne Coleman – Football
Liah Harvie – Cycling
Lindsay Glassford – Triathlon
Liz Janze – Bobsled
Lucy Dunne – Strength/Weight Training
Lyndsey Mincher – Apline Skiing
Maddison Pearman – Speed Skating
Maeghen Cotterill – Kickboxing
Maggie Tucker – Kickboxing
Maria Bernard-Galea – Athletics
Maria Samson – Rugby
Marianne Leeson – Snowboarding
Marsha Hudey – Speed Skating LT
Maya MacIsaac-Jones – Cross Country Skiing
Megan Imrie – Biathlon
Melanie McCann – Pentathlon
Melissa Bishop – Athletics
Melissa Litchfield – Football
Melissa Lotholz – Bobsled
Melissa Lowe – Bobsled
Micaela Widmer – Skeleton
Michelle Cameron Coulter – Synchronized Swimming**
Michelle Plouffe – Basketball**
Michelle Chow – Triathlon
Mirela Rahneva – Skeleton**
Morgan Rogers – Cross Country Skiing
Nancy Hamilton –
Natasha Bodnarchuk – Ski Jumping
Nicole Bauer – Athletics
Nicole Luchanski – Baseball
Nicole Oudenaarden – Heptathlon
Nikita Kalonji – Basketball / Volleyball
Olivia Bouffard-Nesbitt – Cross Country Skiing
Olivia McMurray – Cheerleading, Rowing
Patricia Jaworski – Austrailian Football
Quinn Fitzgerald – Golf
Rachael McIntosh – Heptathlon
Rachelle Howse – Basketball
Rebecca Johnston – Ice Hockey
Rebecca Reid – Cross Country Skiing
Rosanna Crawford – Biathlon
Sabrina Notarangelo – Bobsled
Samantha Big Swallow – Football
Sara Hall – Cycling
Sara Morris –
Sara Poidevin – Cycling
Sara Renner – Cross Country Skiing**
Sarah Beaudry – Biathlon
Sarah McPherson – Triathlon
Sarah McNaughton – Soccer
Sarah Orban – Cycling
Sarah Sumner – Swimming
Shawnee Harle – Basketball Coach
Shelley Kuhn (Collier) – Strength and Conditioning Trainer
Sidney McGill – Cycling
Stephana Cherak – Athletics
Stephanie Bergeron – Speed Skating
Susan Massitti – Speed Skating**
Suzanne Hamilton – Road Cycling
Sydney Roth – Alpine Skiing
Tamara Oudenaarden – Speed Skating LT
Tammy Cunnington – Swimming
Tara McNeil –
Tara Sliwkanich – Baseball
Tara Whitten – Track Cycling
Tara Newbigging – Personal Trainer
Tasha Belix – Psychologist
Taylor Henrich – Ski Jumping**
Tianna Kennett – Wrestling
Tracy Hillis – Diving, Cycling
Tricia Oshiro – Archery
Victoria Spence – Speed Skating LT
Zina Kocher – Biathlon
Zoe Dahl – Basketball
Zoe Roy – Cross Country Skiing

Adrea Propp – Athletics
Adrienne Cook – Soccer
Alannah Yip – Climbing
Alexa Loo – Snowboarding**
Alicia Perrin – Volleyball
Alison Pouw – Cross Country Skiing
Allison Campbell Urness – Road Biking
Allison Vest – Rock Climbing
Alysson Marshall – Para Cross Country Skiing
Amanda Sin – Mountain Biking
Andrea Burk – Rugby
Anna Talman – Cycling
Arianna Merritt – Rowing / Kayaking
Becca Frangos –
Brittany Waters – Rugby
Bryana van Leeuwen – Cross Country Skiing
Casey Atkin – Athletics
Catharine Pendrel – Mountain Biking**
Catherine Watkins – Athletics
Chantelle Groenewoud – Track and Field
Charity Williams – Rugby**
Ciara Hanly – Volleyball
Darcy Marquardt – Rowing**
Devan Wiebe – Athletics
Drew Mechielsen – Cycling
Ellen Connor – Boxing
Emily Raymond – Kayaking
Emily Young – Para Cross Country Skiing
Georgia Simmerling – Ski Cross**
Gillian Gowling – Biathlon
Grace Fetherstonhaugh – Track and Field
Hilary Leith – Rugby
Isabella Bertold – Sailing**
Jamie Broder – Beach Volleyball**
Jen Yee – Softball**
Jill Moffatt – Para Cycling
Joanie Caron – Para Cycling
Julie Van Veelen – Triathlon
Kaila Holtz – Softball**
Kala Stone – Track and Field
Kamilah Sturton – Dancing
Katelynn Ramage – Athletics
Katherine Force – Triathlon
Kayla Dodson – Ice Hockey
Kendra Pomfret – Track and Field
Kori Hol – Bobsled
Krista Guloien – Rowing**
Kristen Moncks – Volleyball
Larissa Black – Biathlon
Laryssa Biesenthal – Rowing**
Lucy Charuk – Volleyball
Mariah Kelly – Track and Field
Marni Abbott-Peter – Wheelchair Basketball**
Meg Lewis-Schneider – Road Running
Megan Cyr – Volleyball
Meghann VanderVliet – Track and Field
Meghan Grant – Cycling
Mikayla Martin – Alpine Skiing
Nikola Girke – Sailing**
Nora Pickett – Dancing
Rachel Cliff – Distance Running
Rachel Francois – Track and Field: 800m
Robin Ball – Softball
Samantha Murphy – Athletics
Samantha Rodgers – Soccer
Sandra Jean Hartley – Gymnastics, Cycling**
Sara Kaljuvee – Rugby
Sarah Coney – Cycling
Sarah Craven – Rowing
Sarah Inglis – Athletics
Sarah Kadi – Tennis
Sarah MacPherson – Athletics
Sarah Moore – Cycling
Savannah King – Swimming**
Shanda Hill – Triathlon
Stefanie Fleckenstein – Alpine Skiing
Taryn Suttie – Shot Put**
Tuppy Hoehn – Biathlon**
Zoe Clarke – Fencing

Leah Ferguson – Wrestling**
Desiree Scott – Soccer**

Grace Annear – Track and Field

Ailish McNulty – Kayaking
Alanna Bray-Lougheed – Kayaking
Alexa Irvin – Canoe / Kayak
Alexandra Mclaughlan-Richards – Gymnastics
Anna Negulic – Kayaking
Anna Simonds – Rugby
Ashley Card – Canoeing
Ellie Black – Gymnastics**
Erin Rafuse – Sailing**
Genevieve Orton – Kayaking**
Grace Whebby – Kayaking
Hannah MacIntosh – Canoe / Kayak
Hannah Vaughan – Kayaking
Heather Hamilton – Athletics
Isabel Sarty – Swimming
Jane Girgulis – Kayaking
Jenna Pelham – Rowing
Jill D’Alessio – Kayaking**
Kalli Hood – Volleyball
Kimiko Zakreski – Snowboarding**
Lisa Ross – Sailing**
Lorena Heubach – Athletics
Mackenzie Myatt – Cycling
Madeline Schmidt – Kayaking
Robertha Charles – Basketball
Sarah Charnock – Soccer
Sarah Conrad – Snowboarding**
Tina Wilkinson – Football
Una Lounder – Kayaking

Alana Ferguson – Karate
Alannah MacLean – Cross Country Skiing
Ali van Yzendoorn – Cycling
Allison High – Track and Field
Amelia Walsh – BMX Racing
Amina Sherif – Pole Vault
Anastasia Boldireff – Swimming
Andrea Seccafien – Track and Field**
Anjelika Reznik – Gymnastics**
Annamay Pierse – Swimming**
Annika Richardson – Cross Country Skiing
April Boultbee – Ultra Running
Becca King – Ice Hockey
Bethany McChesney – Obstacle Course Racing
Bobbi Burford – Ice Hockey
Brittany Crew – Shot Put**
Caitlin Genovy – Volleyball
Caitlyn Longmuir – Basketball
Camille Hamm – Cross Country Skiing
Candice Moxley – Ice Hockey
Carline Young – Judo
Carolyn Adams – Track and Field
Carrie Lightbound Buday – Kayaking**
Cheryl Pounder – Ice Hockey**
Chloe Segal – Speed Skating
Courtney Stott – Kayaking
Cynthia Appiah – Bobsled
Dania Simmonds – Ice Hockey
Danielle Boyd – Sailing**
Danielle Campo McLeod – Para Swimming**
Debbie King – Track and Field
Devon Skeats – Ice Hockey
Eliza Wallace – Synchronized Swimming
Elizabeth Forbes – Track and Field
Elsa Lalonde – Hand Road Cycling
Emilie Stewart-Jones – Cross Country Skiing
Emily Marcolini – Cycling
Emily Jago – Rowing
Emily Flynn – Cycling
Emma Waddington – Orienteering (Adventure Running)
Erica Gavel – Wheelchair Basketball**
Erica Leonard – Cycling
Erica Howe – Ice Hockey
Erin Ambrose – Ice Hockey
Erin Cameron – Cycling
Erin Markle – Ringette
Eseroghene Omene – Track and Field-400m
Fielding Montgomery – Ice Hockey
Fiona Maude – Archery
Gabriela Estrada – Soccer
Genevieve Lalonde – Steeplechase**
Haley Smith – Mountain Biking
Hayley Graham – Softball
Heather Zunic – Cycling
Hillary Lowry – Cycling**
Jamie Lee Rattray – Ice Hockey
Jasmin Aggarwal – Triathlon
Jenn Jaquith – Soccer
Jenn Jackson – Cross Country Skiing
Jessica Brugess – Boxing
Jessica Hartwick – Ice Hockey
Jessica Kuepfer – Running
Jessica Tudos – Gymnastics**
Joanna Brown – Triathlon
Julia Wilkinson – Swimming**
Kara Stirling – Softball
Karen Cockburn – Trampoline**
Karolina Urban – Ice Hockey
Kate Ayers – Athletics
Katherine Stewart-Jones – Cross Country Skiing
Katie Tsuyuk – Snowboarding**
Katrina Allison – Athletics
Kayla Greenberg – Track and Field
Kellie Casey – Alpine Skiing**
Kelsey Wright Johnson – Basketball
Keltie John – Track and Field
Khamica Bingham – Athletics-100m Sprinter**
Kim Brassor – Soccer
Kimberly Hyacinthe – Athletics
Korissa Williams – Basketball
Kristen Richards – Ice Hockey
Kristen Marchant – Triathlon
Kristin Gauthier – Kayaking**
Kristina Ejem – Boxing
Lanni Marchant – Marathon and 10,000m**
Larisa Yurkiw – Alpine Skiing**
Laura Fortino – Ice Hockey**
Laura Amoi – Athletics
Laura Williams – Cross Country Skiing
Leah Kirchmann – Cycling**
Leah Sherriff – Triathlon
Lindsay Grigg – Ice Hockey
Lindsay Inkila – Basketball
Lindsay Webster – Obstacle Course Racing
Lindsay Eastwood – Hockey
Lisle Compton – Cross Country Skiing
Liz Knox – Ice Hockey
Lois Betteridge – Canoeing
Lynton Lam – Athletics
Madeline Yungblut – Cross Country Running
Madison Wilson-Walker – Athletics
Mandy Bujold – Boxing**
Maria Halavrezos – Canoeing
Marilyn Ailey – Cycling
Marissa Kassam –
Marnie McBean – Rowing**
Meagan Aarts – Ice Hockey
Meaghan Marton – Track and Field
Megan Lukan – Rugby**
Melanie Boultbee – Running
Melissa Wronzberg – Ice Hockey
Meredith Bawks – Alpine Skiing
Mia Serratore – Cycling
Micaella Riche – Basketball
Michelle Pitman – Judo
Molly Hurford – Cycling
Morgan Court – Curling
Nancy Sweetnam – Swimming**
Natalie Hamel – Cycling
Natalie Spooner – Ice Hockey
Natalie Davison – Kayaking
Natalie Maugeri – Snowboarding-Slopestyle
Nicole Kosta – Ice Hockey
Nikkita Holder – 100m Hurdler**
Noelle Montcalm – Athletics**
Olivia Coady – Boxing
Rachelle Viinberg – Rowing**
Ruby West – Cycling
Sabrina Sullivan (Lefort) – Cross Country + Track
Sadie White – Cycling
Sam Eyles – Rugby
Samantha Cornett – Squash
Samantha Klus – Triathlon
Sara Villani – Track and Field
Sarah Douglas – Sailing
Sarah Fabbro – Cycling
Sarah Kwajafa – Track and Field
Sarah Pavan – Beach Volleyball**
Sarah Wells – Athletics**
Sarit Winstok – Soccer
Sasha Gollish – Track and Field
Shanice Marcelle – Volleyball
Sharon Donnelly – Triathlon**
Shauna Kuebeck – Wrestling
Shelby Dickey – Cross Country Skiing
Siobhan Kelly – Cycling
Soren Meeuwisse – Cycling
Stephanie Simone – Athletics
Stephanie Slopianka – Tennis
Stephanie Struthers (nee Richardson) – Swimming**
Sultana Frizell – Hammer Throw**
Sydney Authier – Ice Hockey
Sydney Boyes – Rowing
Tania Pettitt – Ringette
Taylor Woods – Ice Hockey
Tess Wortley – Cross Country Skiing
Valerie Hould-Marchand – Synchronized Swimming**
Valerie te Riele – Soccer
Wanda Prochazka – Ultra Running
William Lampe – Alpine Skiing
Zoe Mackintosh – Volleyball

Courtney Hufsmith – Athletics
Darcy Ratt – Lacrosse
Debra-Jane Wright – Cycling
Heather Hynes – Swimming
Jaime Cruickshank – Bobsled**
Jessica Frotten – Para Athletics
Jessica Furlan – Athletics
Keely Shaw – Cycling
Kelsie Hendry – Athletics**
Kia Schollar (nee Byers) – Kayaking
Miranda Biletski – Wheelchair Rugby**
Natasha Kramble – Wrestling
Samantha Matheson – Soccer and Rugby
Wendy Stevenson – Taekwondo

Alizee Brien – Road Cycling
Allyson Gillard – Road Cycling
Anastasia Bucsis – LT Speed Skating**
Andreanne Langlois – Canoe / Kayak**
Ariane Lavigne – Snowboarding**
Arianne Laverdiere – Taekwondo
Audrey Lacroix – Swimming**
Audrey McManiman – Snowboarding
Bronwyn Williams – Cross Country Skiing
Camille Pepin – Cross Country skiing
Christine Robinson – Water Polo**
Cindy Ouellet – Wheelchair Basketball**
Claude Godbout – Biathlon
Claudia Holzner – Synchronized Swimming
Dorothy Yeats – Wrestling**
Elise Marcotte – Synchronized Swimming**
Emilie Fournel – Kayaking**
Fabiola Forteza – Rugby
Frederique Vezina – Cross Country Skiing
Hannah Boshari – Soccer
Jacqueline Simoneau – Synchronized Swimming**
Janie Guimond – Volleyball
Joanie Cote – Biathlon
Joelle Bekhazi – Water Polo
Karen Lukanovich – Canoe / Kayak**
Karen Paquin – Rugby**
Karol-Ann Canuel – Cycling**
Kirsti Lay – Cycling**
Laura Leclair – Cross Country Skiing
Laurence Vincent Lapointe – Canoeing
Laurie Arseneault – Cycling
Laurie Dumas – Road Cycling
Lex Albrecht – Road Cycling
Lissa Bissonnette – Kayaking
Lizanne Murphy – Basketball**
Lyne Bessette – Cycling**
Madison MacKenzie – Kayaking
Maghalie Rochette – Mountain Biking
Marie-Claude Molnar – Para Cycling**
Marie-Eve Croteau – Para Cycling**
Marie-Helene Thibeault – Alpine Skiing
Marie-Pier Couillard – Swimming
Martine Dugrenier – Wrestling**
Melissa Corbo – Freestyle Ski / Aerial
Odile Leteller – Boxing
Rosanna Tomiuk – Waterpolo
Sarah Bergeron-Larouche – Running
Sarah Dostie-Menard – Mountain Biking
Sarah Vegas Dubois -Kayaking
Shae Fournier – Water Polo
Sophie Carrier-Laforte – Cross Country Skiing
Stephanie Bernier – Rugby
Stephanie Valin – Water Polo
Tawnya Danis – Ice Hockey
Tove Halvorsen – Cross Country Skiing
Valerie Maltais – ST Speed Skating**
Valerie Meunier – Mountain Biking
Vanessa Knight – Para Alpine Skiing
Willa Mason – Canoe Slalom
Zoe Williams – Cross Country Skiing